ترور محسن فخری زاده، مصاحبه با فردی که شاهد ترور بوده است + فیلم و عکس

اولین مصاحبه با فردی که ترور محسن فخری زاده را دیده است

ترور محسن فخری زاده – تنها شاهد ترور شهید محسن فخری زاده یک راننده عبوری بود که حادثه را تعریف کرد.

ترور محسن فخری زاده را این راننده ی عبوری دید

یکی از شاهدان عینی ترور محسن فخری زاده درمحل حادثه  ترویستی  گفت: عوامل تروریستی آبسرد ۵ تا ۶ نفربودند.
 راننده عبوری درمحل حادثه گفت: اول انفجار شد و بعد از دو طرف تیراندازی کردند، فردی هم وسط جاده به سوی من شروع به تیراندازی کرد.​

وی افزود: پس انفجار خودرو نیسان بمب گذاری شده ،عوامل تروریستی به سمت خودرو شهید فخری زاده تیراندازی کردند و حتی یک تیر به سمت خودرو من شلیک شد و رادیاتور خودرویم سوراخ شده است.

به گزارش اتفاق،  محسن فخری‌زاده متولد 1336 عضو ارشد سابق  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران  بود. او در تاریخ 7 آذر 1399  ترور  شد و در پی شدت جراحات کشته شد. او پیش از شهادت ریاست سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع را برعهده داشت.

مصاحبه با کسی که ترور محسن فخری زاده را دید.

بیوگرافی محسن فخری زاده مهابادی

آمریکایی‌ها، محسن فخری زاده را «صندوقچهٔ اسرار»  برنامه هسته‌ای ایران  قلمداد می‌کردند که همواره در تعیین موضع ایرانی‌ها در مذاکرات، نقشی مخفیانه ولی مؤثر داشته‌است. طبق نظر آژانس بین‌المللی  انرژی اتمی  تا زمانیکه با فخری‌زاده گفتگوی مستقیم انجام نشود، نمی‌توان در میزان ورود ایران به دانش هسته‌ای، اظهار نظر کرد.

محسن فخری زاده  به همراه سیدعباس شاهمرادی زواره استاد دانشگاه صنعتی شریف، مهم‌ترین نام‌های مطرح از افرادی هستند که غربی‌ها به دنبال مصاحبه بودند. او توسط غربی‌ها با رابرت اُپنهایمر، کارشناس فیزیک آمریکایی مقایسه می‌شود که در دهه 40 میلادی کار نظارت بر ساخت بمب اتم در آمریکا را برعهده داشت.

در سال 2020، نشریه دیلی‌میل با انتشار یک سند اعلام کرد که در این سند که خطاب به محسن فخری‌زاده به عنوان شخصیت اصلی برنامه هسته‌ای ایران است، اطلاعات مهمی دربارهٔ تلاش ایران برای ساخت بمب هسته‌ای دیده می‌شود. اسرائیل گفته‌است که این یکی از ده‌ها هزار سند مربوط به برنامه هسته‌ای ایران پیدا است که در سال 2018توانسته از ایران سرقت کند.در آن زمان  بنیامین نتانیاهو  ” در جریان تشریح عملیات سرقت اسناد اتمی ایران توسط  موساد، از فخری‌زاده به عنوان «مغز متفکر برنامهٔ هسته‌ای ایران» نام برده بود.

منابعی در بحث ساخت  بمب اتمی  توسط جمهوری اسلامی بر فعالیت‌های محسن فخری‌زاده تمرکز داشته‌اند و نقش وی را پررنگ می‌دانند. اعطای القابی مانند اوپنهایمر ایران، عبدالقدیر خان ایران یا پدر برنامه هسته‌ای نظامی ایران بخشی از این کارزار تبلیغاتی است.

نشریه انگلیسی ساندی تایمز در فروردین 87 با اشاره به اسنادی، که ادعا می‌شود از یک دستگاه لپ‌تاپ ایرانی‌ها به دست آمده،  محسن فخری زاده  را یک افسر سپاه پاسداران و استاد دانشگاه امام حسین تهران و به عنوان  «پدر برنامه هسته‌ای نظامی ایران  » معرفی کرده و مدعی شد: «سرویس‌های اطلاعاتی غرب معتقدند ایران در صدد تولید یک کلاهک هسته‌ای با توان نابودسازی هر شهری در خاورمیانه است که مسئولیت این برنامه بر عهده محسن فخری‌زاده مهابادی، مدرس فیزیک دانشگاه امام حسین تهران، قرار دارد و از این روی، می‌توان وی را پدر تولید کلاهک اتمی ایران نامید»

بنا به گفته رسانه‌های غربی در آن سال،  محسن فخری زاده  مدیریت طرحی با عنوان «پروژه 111» به منظور تولید یک کلاهک هسته‌ای با توان  انفجار  در ارتفاع 2 هزار فوتی و تخریب یک منطقه وسیع را برعهده داشته‌است.

محسن فخری زاده  از جمله افرادی است که نام وی با ادعای دخالت وی در برنامه هسته‌ای، در فهرست تحریم‌های شورای امنیت قرار داده شده و آژانس بر مصاحبه با وی اصرار داشته‌است.

ترور دانشمند هسته ای محسن فخری زاده 

محسن فخری زاده  در عصر7 آذر 1399 در شهر  آبسرد  ، شهرستان دماوند ترور شد. در جریان این ترور در میدان خلیج فارس شهر آبسرد، ابتدا یک خودروی نیسان کنار اتومبیل فخری‌زاده منفجر شده و بعد از آن شخصی [یا اشخاصی] دیگر از داخل یک خودرو در سمت دیگر خیابان خودروی حامل فخری‌زاده را به  رگبار  بسته‌اند.

در جریان این درگیری یکی از محافظان فخری‌زاده 4 تیر خورده و خود او هم بعد از انفجار و  اصابت گلوله  ، با بالگرد به بیمارستان منتقل شده و در آن‌جا جان باخته‌است.

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در بیانیه‌ای، کشته شدن  محسن فخری زاده  در جریان ترور را تأیید کرد. در جریان این درگیری تعداد دیگری از افراد هم کشته شدند که هویت آنها هنوز معلوم نیست.بنا به اخبار تأیید نشده یک نفر از عوامل حمله بازداشت شده‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *